VII Kadencja Sejmu RP
W trakcie rozpoczętej VII Kadencji Sejmu RP (od listopada 2011 do końca marca 2012r.)
Generalnie rzecz biorąc, w obecnej kadencji staram się kontynuować dotychczasowe kierunki działania, uwzględniając naturalnie zmienione okoliczności. Jedną z nich- nader negatywną- jest ten fakt, iż po znaczącej porażce SLD w październikowych wyborach do Sejmu i Senatu RP jestem obecnie jedynym parlamentarzystą na wielkim obszarowo terenie Warmii i Mazur. Dlatego też utworzyłem filie biur poselskich w Elblągu i Ostródzie, niestety nie funkcjonuje już biuro w Olecku i Kętrzynie .
A. Sejm
Tak, jak dotychczas jestem:
- wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych
-członkiem Komisji ds. Unii Europejskiej
-wiceprzewodniczącym Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu (w styczniu 2012r. otwierałem tam doroczną sesję ZPRE oraz wygłaszałem inauguracyjne przemówienie)
Ponadto stoję nadal na czele polskiej sekcji AWEPA (Stowarzyszenia Parlamentarzystów Europejskich na rzecz Afryki), stąd w końcu 2011r.-wraz z Bernardem Kouchnerem, do niedawna ministrem spraw zagranicznych Francji, i założycielem organizacji „Lekarze bez granic”, kierowałem w Warszawie dużą konferencją nt. pomocy humanitarnej. Jestem też wiceprzewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Przestrzeni Kosmicznej, szefem Polsko-Tureckiej Grupy Parlamentarnej i członkiem Klubu Profesorów.
- dotychczas, w trakcie 11 posiedzeń plenarnych Sejmu, zabierałem głos 27 razy, złożyłem 3 interpelacje i 6 zapytań poselskich oraz wygłosiłem 2 oświadczenia.
Występowałem głównie w sprawach budżetowych, sytuacji służby zdrowia, wyzwań stojących przed Unią Europejską i polskiej polityki zagranicznej. W tej ostatniej materii aktywnie opowiadałem się za jak najszybszym wejściem w życie polsko-rosyjskiej umowy o małym ruchu granicznym między znaczącą częścią województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego a Obwodem Kaliningradzkim.
Co do kwestii regionalnych, poruszałem m.in. sprawy struktury wymiary sprawiedliwości, służby celnej (na przykładzie Ełku), zagrożeń dla organizacji festiwalu w Barczewie. Także braku postępu jeśli chodzi o budowę południowej obwodnicy Olsztyna oraz opóźnień w modernizacji dróg S7 i krajowej „16”-ki.
B. Działalność międzynarodowa
- w związku z wyborami parlamentarnymi do Dumy Państwowej (w grudniu 2011r.) oraz prezydenckimi w Rosji (marzec 2012r.)-z ramienia Zgromadzenia Parlamentarnego Rady
Europy- trzykrotnie przebywałem w Federacji Rosyjskiej, m.in. rozmawiając w Moskwie z niemal wszystkimi głównymi aktorami na scenie politycznej (w tym z opozycją). Obserwowałem również same te wybory-do Dumy w Jekaterynburgu i Obwodzie Swierdłowskim, a prezydenckie-w Kraju Kamczackim.
- z ramienia SLD uczestniczyłem w kongresie hiszpańskich socjalistów w Sewilli (luty b.r.); byłem także z naszej strony organizatorem wizyty w Warszawie Francois Hollande’a - kandydata lewicy francuskiej w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Przy niewielkim Klubie Poselskim SLD (zaledwie 26 posłów) szczególną rolę musi odgrywać aktywność medialna jego członków. Staram się to czynić zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i regionalnej-jeśli chodzi o radio i telewizję. Moja strona internetowa www.iwinski.pl została zmodernizowana i jest właściwie aktualizowana (także informacje na Facebook’u). Odnośne wiadomości trafiają szybko zarówno na strony organizacji olsztyńskiej SLD, jak i wojewódzkiej.
Wiele informacji jest przekazywanych również na stronę ogólnokrajową www.sld.pl oraz do portalu www.lewica.pl .
W tej kadencji zorganizowałem już kilka konferencji prasowych w Olsztynie; przebywałem też w wielu miejscach swego okręgu wyborczego, m.in. w Ełku, Giżycku, Gołdapi i Nidzicy.
Uczestniczyłem ponadto w wielu spotkaniach poza terenem Warmii i Mazur-na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie.
Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński
Poseł Ziemi Warmińsko-Mazurskiej
Olsztyn-Warszawa 30 III 2012r.
VI Kadencja Sejmu RP
VI kadencja Sejmu RP (listopad 2007-październik 2011r.)
A. W samym Sejmie
- członek i wiceprzewodniczący (do jesieni 2010r.) Komisji ds. Unii Europejskiej
- członek i wiceprzewodniczący (od połowy 2010r.) Komisji Spraw Zagranicznych
- wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu
- członek, wiceprzewodniczący i przewodniczący kilku podkomisji, np. ds.Partnerstwa Wschodniego.
- podczas 100 plenarnych posiedzeń Sejmu wypowiadałem się 357 razy, znajdując się pod tym względem w ścisłej czołówce wśród wszystkich 460posłów.Występowałem zarówno w kluczowych sprawach dla całej Polski (wątki konstytucyjne, bezpieczeństwa kraju, polityki zagranicznej), jak i w kwestiach ważnych dla Warmii i Mazur (np. rozdziału i wykorzystania środków unijnych, sytuacji na granicy z Rosją, stanu infrastruktury, nauki i oświaty, służby zdrowia oraz miejsc pracy).
-ponadto zgłosiłem 35 interpelacji i 20 zapytań poselskich, 5 pytań bieżących oraz wygłosiłem 17 oświadczeń. Ta aktywność dotyczyła zarówno spraw o ogólnokrajowym, regionalnym, jak i lokalnym znaczeniu (np. zapóźnień w modernizacji i budowie dróg, funkcjonowania Urzędu Marszałkowskiego, dramatycznej sytuacji przedszkoli publicznych oraz wielu szpitali).Znalazły się wśród nich wystąpienia o charakterze interwencyjnym, np. w odniesieniu do działań ograniczających sieć sądów w naszym regionie, sytuacji „Sklejki” w Piszu, czy protestu rodziców przedszkolaków w Biskupcu. Szereg z tych inicjatyw było efektem wniosków obywateli lub organizacji pozarządowych.
- 16 razy byłem koreferentem projektów aktów prawnych Unii Europejskiej. Pełniłem obowiązki wiceprzewodniczącego parlamentarnego zespołu „Mazury Cud Natury”. Wchodziłem w skład parlamentarnych zespołów: ds. Przestrzeni Kosmicznej oraz Klubu Profesorów. Kierowałem wreszcie dwiema parlamentarnymi Grupami: Polsko-Turecką i Polsko-Malezyjską.
- w siedzibie Sejmu odbyłem dziesiątki spotkań z młodzieżą i obywatelami z całego kraju (w tym z Warmii i Mazur). Przeprowadzałem tam ponadto regularne rozmowy z delegacjami zagranicznymi i ambasadorami akredytowanymi w Warszawie.
B. Na Warmii i Mazurach, a zwłaszcza w moim okręgu wyborczym (Nr 35,Olsztyn)
- utrzymywałem (niekiedy przy pomocy radnych i struktur SLD) 11 biur poselskich: głównie w Olsztynie oraz pozostałe w miastach powiatowych- w Ełku, Giżycku, Gołdapi, Kętrzynie, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Piszu, Szczytnie i Węgorzewie. Odbywałem w nich okresowo dyżury poselskie, spotykając się z mieszkańcami, a niekiedy angażując się w rozwiązywanie nurtujących ich problemów. W Olsztynie przez dłuższy, a w Giżycku przez pewien czas, organizowano przy tym bezpłatne porady prawne.
-kontynuowałem prowadzoną od wielu lat akcją fundowania (przez pozyskanych sponsorów i przeze mnie) rocznych stypendiów (w wysokości 400-500 zł miesięcznie) dla maturzystów typowanych przez szkoły, wywodzących się z rodzin o niskich dochodach, a pragnących podjąć studia wyższe. W omawianym okresie stypendia te otrzymało prawie 20 uczniów, np. w 2011r.sześcioro: z Ełku, Giżycka, Jagarzewa, Mrągowa i Olsztyna.
-kontynuowałem (prowadzoną nieprzerwanie od 1991r.), od wyboru do Sejmu w pierwszych demokratycznych wyborach) akcję wspomagania- comiesięcznymi wpłatami z diety poselskiej rzędu kilkuset złotych-specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i domów dziecka (zwłaszcza w Szczytnie). Dofinansowywałem okresowo obiady w szkołach, wspierałem domy pomocy społecznej i niektóre imprezy sportowe oraz oferowałem okazjonalną pomoc dla chorych dzieci i osób niepełnosprawnych.
- jako nauczyciel akademicki utrzymywałem bliskie kontakty z uczelniami wyższymi w naszym regionie i pomagałem w ich rozwoju. Szczególnie interesowałem się sytuacją
Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (którego jestem profesorem i gdzie-bez pobierania wynagrodzenia- od wielu lat prowadzę wykłady monograficzne ), Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego, a także Uniwersytetów Trzeciego Wieku (m.in. w Nidzicy).
- interweniowałem, nierzadko skutecznie, przy rozwiązywaniu lokalnych konfliktów społecznych (np. w 2011r. w Biskupcu). Spotykałem się z osobami protestującymi z różnych powodów, np. z rolnikami z gminy Nidzica.
- systematycznie zajmowałem się sytuacją służby zdrowia w regionie, m.in.. poprzez utrzymywanie stałego kontaktami z samorządem lekarskim oraz pielęgniarek i położnych.
- odwiedzałem liczne zakłady pracy, szkoły, a także placówki pomocy społecznej.
C. Płaszczyzna międzynarodowa
- w wielu miejscach na arenie międzynarodowej, m.in. pełniąc funkcję członka oraz (okresowo) wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE),działałem na rzecz umocnienia międzynarodowej pozycji Polski. Z ramienia Rady, najstarszej tego typu organizacji na naszym kontynencie, zajmującej się rozwojem demokracji i ochroną praw człowieka, przebywałem w kadencji 2007-2011 z misjami o charakterze politycznym oraz humanitarnym w wielu państwach (m.in. w Kazachstanie, na Haiti-po tragicznym trzęsieniu ziemi w 2010r., czy w siedzibie ONZ w Nowym Jorku).
- kierowałem delegacjami ZPRE obserwującymi wybory parlamentarne lub prezydenckie (np. w Bułgarii w 2009r.) oraz w licznych przypadkach wchodziłem w ich skład (np. na Ukrainie i w Federacji Rosyjskiej w końcu 2007r.,a także w Rosji-w Kraju Primorskim w marcu 2008r. oraz w Gruzji w styczniu tegoż roku).
- przewodniczyłem szeregu konferencjom międzynarodowym (np. w kwietniu 2008r. w Petersburgu nt. procesów migracji w Europie i Azji, zorganizowanej przez Zgromadzenia Parlamentarnego Wspólnoty Niepodległych Państw i Rady Europy, czy w 2010r. w Baku nt. sytuacji na Kaukazie).
- w imieniu SLD uczestniczyłem w pracach Partii Europejskich Socjalistów, która koordynuje działalność lewicy w państwach Unii Europejskiej, oraz Międzynarodówki Socjalistycznej, czyniącej to samo w skali całego świata (jestem członkiem jej władz, m.in. wiceprzewodniczącym Komisji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Kaukazu i regionu Morza Czarnego. Z tego też tytułu występowałem na niektórych konferencjach międzynarodowych, np. w Paryżu w 2010r.
- jako przewodniczący polskiej sekcji AWEPA (Stowarzyszenie Parlamentarzystów Europejskich na rzecz Afryki) byłem w lipcu 2011r. współorganizatorem i gospodarzem wielkiej konferencji międzynarodowej w Sejmie-w ramach polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej- nt. pomocy rozwojowej oraz realizacji tzw. Celów Milenijnych. Uczestniczyli w niej szefowie parlamentów i deputowani z licznych państw europejskich i afrykańskich oraz eksperci.
W tym zwięzłym przeglądzie pominąłem z konieczności wiele innych elementów. Chodzi np. o liczne spotkania poselskie poza Warmią i Mazurami, czy Warszawą (szczególnie na Podlasiu, na Wybrzeżu, we Wrocławiu, Krakowie, czy Poznaniu). Również o udział w dyskusjach na tamtejszych wyższych uczelniach. Nie wspominam ponadto o służbowych pobytach za granicą z ramienia Sejmu RP, choćby o przygotowaniach parlamentarnych do otwarcia Obwodu Kaliningradzkiego.
Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński
Poseł Ziemi Warmińsko-Mazurskiej
Olsztyn-Warszawa 30 III 2012r.
V Kadencja Sejmu RP
I. W Sejmie RP m.in.:
- uczestnik debat sejmowych,
- członek Komisji ds. Unii Europejskiej, uczestnik jej posiedzeń, prac i analiz przez nią inicjowanych,
- członek Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP, uczestnik jej posiedzeń, prac i analiz w jej ramach dokonywanych,
- wiceprzewodniczący Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu,
- członek klubu poselskiego SLD.
Podczas posiedzeń Sejmu:
- Byłem aktywnym uczestnikiem prac Sejmu RP. Pośrednio świadczą o tym dane statystyki sejmowej. W okresie V kadencji Sejmu, tj. między 19 października 2005 r. a 19 września 2007 r., podczas 42 posiedzeń sejmowych wypowiadałem się 272 razy, najczęściej spośród wszystkich posłów. Występowałem zarówno w kluczowych sprawach dla Polski (kwestie konstytucyjne, bezpieczeństwa państwa, polityki zagranicznej), jak i w sprawach ważnych dla Warmii i Mazur (np. rozdziału środków unijnych, Regionalnego Programu Operacyjnego czy pomocy dla ofiar gigantycznej burzy na Mazurach w sierpniu b.r.).
- Ponadto, zgłosiłem 56 interpelacji i 42 zapytań poselskich, prosiłem o odpowiedź na 5 pytań bieżących, wygłosiłem 13 oświadczeń oraz wziąłem udział w 3.473 głosowaniach. Moja aktywność koncentrowała się na wielu najważniejszych sprawach społecznych Polski (np. dramatycznej sytuacji zadłużonych szpitali, ekwiwalentu dla członków Ochotniczych Straży Pożarnych za udział w akcjach ratowniczych, uprawnień kombatanckich dla dzieci wojny), kwestii politycznych (np. lustracji obywateli, podsłuchów, dyskryminacji członków Związku Nauczycielstwa Polskiego przez kierownictwo Ministerstwa Edukacji Narodowej, podważania autorytetu sędziów) oraz problemów Regionu Warmińsko-Mazurskiego (np. podziału środków unijnych, przebudowy drogi krajowej Nr 16, lotniska w Szymanach).
- W siedzibie Sejmu odbyłem również dziesiątki spotkań w Sejmie z młodzieżą i obywatelami z całego kraju (w tym z Warmii i Mazur), a także przeprowadzałem tam regularne rozmowy z delegacjami zagranicznymi i ambasadorami akredytowanymi w Warszawie.
II. Na Warmii i Mazurach, a zwłaszcza w moim okręgu wyborczym (Nr 35, Olsztyn):
- Utrzymywałem 11 biur poselskich w miastach powiatowych (główne – w Olsztynie, oraz w: Ełku, Giżycku, Gołdapi, Kętrzynie, Mrągowie, Nidzicy, Olecku, Piszu, Szczytnie i Węgorzewie). Odbywałem w nich regularnie dyżury poselskie spotykając się z mieszkańcami, rozmawiałem z nimi i często proponowałem, a niekiedy osobiście angażowałem się w rozwiązywanie nurtujących ich problemów. Ponadto, w niektórych biurach organizowałem bezpłatne porady prawne (np. w Giżycku i Olsztynie);
- Kontynuowałem prowadzoną od wielu lat akcję fundowania (osobiście i przez pozyskanych sponsorów) rocznych stypendiów (w wysokości 400-500 zł miesięcznie) dla maturzystów-typowanych przez szkoły - wywodzących się z rodzin o niskich dochodach, a pragnących podjąć studia wyższe. W ostatnich dwóch latach takie stypendia otrzymało ośmiu uczniów z Ełku, Giżycka, Gołdapi, Mrągowa, Nidzicy, Olsztyna, Pisza i Szczytna. Od 2000 r. z tej formy pomocy skorzystało 50 osób;
- Kontynuowałem (prowadzoną nieprzerwanie od 1991 r. od momentu wyboru do Sejmu w pierwszych demokratycznych wyborach) akcję wspomagania – comiesięcznymi wpłatami z diety poselskiej kilkuset złotych – specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych i domów dziecka (m.in. w Szczytnie). Dofinansowywałem obiady w szkołach, wspierałem domy pomocy społecznej oraz oferowałem okazjonalną pomoc dla chorych dzieci i osób niepełnosprawnych.
- Jako nauczyciel akademicki utrzymywałem bliskie kontakty z uczelniami wyższymi naszego regionu i pomagałem w ich rozwoju. Szczególnie interesuję się sytuacją Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (którego jestem profesorem), Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego oraz o Wszechnicy Mazurskiej w Olecku.
- Interweniowałem, często skutecznie, w rozwiązywaniu konfliktów społecznych. Przykładem jest konflikt między załogą Sklejki-Pisz S.A., broniącą dymisjonowanych członków kierownictwa dobrze funkcjonującej (przygotowującej się do poważnej inwestycji i do wejścia na Giełdę) Spółki a Ministerstwem Skarbu, które w czerwcu 2007 r. w bulwersujący sposób odwołało przed terminem jej Zarząd i wprowadziło do niego olsztyńskich przedstawicieli PiS; dzięki protestom pracowników zakładu oraz m.in. mojej mediacji po dwóch tygodniach przywrócono do pracy stary zarząd Sklejki-Pisz. Uczestniczyłem w poszukiwaniu rozwiązania trudnej sytuacji gospodarczej fabryk i przedsiębiorstw na Warmii i Mazurach (np. zakładów mebli z holdingu Schiedera , spółki PKP Przewozy Regionalne), eliminacji nieprawidłowości w funkcjonowaniu samorządów lokalnych (np. w Biskupcu i Kętrzynie) czy tzw. afery gruntowej w gminie Mrągowo. Doprowadziłem do zmiany wybranego z naruszeniem prawa kierownictwa Radia Olsztyn.
- Uczestniczyłem w dyskusji i proponowałem konkretne rozwiązania problemu tzw. roszczeń niemieckich i własności na Ziemiach Odzyskanych.
- Interweniowałem – i to skutecznie – w wielu zgłaszanych przez obywateli (w tym rolników) sprawach, m.in. związanych z pomocą społeczną, sytuacją w niektórych szkołach (np. w Gromie k/Szczytna).
- Starałem się systematycznie zajmować sytuacją służby zdrowia w regionie.
- Działałem na rzecz tworzenia nowych przejść granicznych (np. Perły-Kryłowo).
- Zorganizowałem konkurs pod hasłem „Unia Europejska szansą dla Warmii i Mazur” dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Piątka laureatów tego konkursu – z Ełku, Gołdapi, Nidzicy i Olsztyna – gościła w czerwcu 2007 r. w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
III. Płaszczyzna międzynarodowa
- W wielu miejscach na arenie międzynarodowej, m.in. pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (ZPRE), działałem na rzecz umocnienia międzynarodowej pozycji Polski. Z ramienia ZPRE, najstarszej tego typu organizacji na naszym kontynencie, zajmującej się rozwojem demokracji i ochroną praw człowieka, przebywałem w okresie 2005- 2007 z misjami o charakterze politycznym oraz humanitarnym w wielu krajach (m.in. w Czeczenii, na Bliskim Wschodzie i Kazachstanie). Stałem na czele delegacji ZPRE obserwującej w bieżącym roku wybory parlamentarne w Serbii i Turcji. Obserwowałem też wybory na Ukrainie, zarówno w ubiegłym roku, jak i 30 września 2007 r.
- Przewodniczyłem dwóm grupom współpracy parlamentarnej: Polska-Turcja i Polska Malezja.
- Byłem w składzie delegacji Sejmu RP, która w sierpniu 2007 r. prowadziła w USA rozmowy (w Waszyngtonie, w Colorado i na Alasce) związane z projektem rozmieszczenia w Polsce tzw. tarczy antyrakietowej.
- W imieniu polskiej lewicy uczestniczyłem w działaniach Partii Europejskich Socjalistów (koordynuje ona pracę socjaldemokratów w państwach Unii Europejskiej) oraz Międzynarodówki Socjalistycznej (skupia ona ponad 160 ugrupowań z całego świata, spośród nich około 60 znajduje się u steru rządów). Z tego tytułu często występowałem na wielu forach i konferencjach, nie tylko w Europie, ale nawet w tak odległych miejscach, jak Santiago de Chile.
Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński
Poseł Ziemi Warmińsko-Mazurskiej
Olsztyn 4.10.2007 r.
- ***************************************************
IV KADENCJA SEJMU RP
I. W świecie
- Jako Sekretarz Stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (X 2001 - VI 2004) uczestniczyłem w wypracowywaniu i realizacji koncepcji polskiej polityki zagranicznej. Obejmowało to m.in. negocjacje z Unią Europejską, przygotowanie Polski do procesu integracji (także do referendum w czerwcu 2004 r.), polskiej polityki wschodniej.
- Jako jeden z 54 polskich obserwatorów do Parlamentu Europejskiego (2003-2004) i eurodeputowany (maj-lipiec 2004) działałem na rzecz umocnienia pozycji Polski w Europie.
- Przez całą kadencję kierowałem pracami 24-osobowej delegacji Sejmu Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Pełniłem również funkcję wiceprzewodniczącego tegoż Zgromadzenia. Z ramienia Rady stałem na czele szeregu misji humanitarnych, m.in. w Czeczenii i na Bliskim Wschodzie. Kierowałem także pracami misji politycznych Rady Europy, np. w trakcie powtórzonych wyborów prezydenckich na Ukrainie w grudniu 2004r. Z mojej inicjatywy Warszawa stała się w maju 2005 r. miejscem III Szczytu Rady Europy, w Polsce po wojnie największej konferencji międzynarodowej, zarówno pod względem liczby reprezentowanych państw, jak i rangi ich przywódców obecnych na Szczycie.
- W imieniu SLD uczestniczyłem w działaniach prezydium Partii Europejskich Socjalistów oraz w pracach Międzynarodówki Socjalistycznej. M.in. doprowadziłem do spotkania Rady PES, lewicowych premierów UE i socjaldemokratycznych deputowanych do Parlamentu Europejskiego w Warszawie w listopadzie 2002r. (w ogóle po raz pierwszy w tej czyści naszego kontynentu).
II. W kraju, w Sejmie i rządzie
- Podczas plenarnych posiedzeń Sejmu występowałem ponad 50 razy w kluczowych kwestiach dla Polski.
- Jako Sekretarz Stanu ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (X 2001 - VI 2004) uczestniczyłem w wypracowywaniu i realizacji koncepcji polskiej polityki zagranicznej.
- Działałem jako wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu (od lipca 2004 r.) i Komisji Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn Sejmu (od kwietnia 2005 r.).
- Kierowałem pracą podkomisji zajmujących się m.in. tak istotnymi sprawami jak stosunki polsko-niemieckie i Traktat ustanawiający Konstytucję dla Europy.
- Odbyłem dziesiątki spotkań z młodzieżą i obywatelami z całego kraju, a także uczestniczyłem w spotkaniach z delegacjami zagranicznymi.
III. W regionie
- Jako szef Warmińsko-Mazurskiego Zespołu Parlamentarnego SLD-UP (obejmującego przez większość kadencji 14 posłów i senatorów, spośród 21 wybieranych w województwie) działałem na rzecz koordynacji prac parlamentarzystów oraz administracji rządowej i samorządowej na rzecz regionu (o najwyższym w kraju bezrobociu i wysokim poziomie biedy). Przyniosło to liczne pozytywne skutki, np. w postaci utworzenia Centrum Onkologii w Olsztynie, znalezienia nowej formuły funkcjonowania Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie czy utrzymania portu lotniczego "Mazury-Szczytno" w Szymanach.
- Wystąpiłem z licznymi interpelacja i zapytaniami poselskimi w najważniejszych sprawach dla mieszkańców Warmii i Mazur.
- Z mojej inicjatywy odbyło się w Nidzicy w maju 2003 r. publiczne spotkanie premierów Szwecji i Polski propagujące rozszerzenie Unii Europejskiej.
- Regularnie zajmowałem się sytuacją służby zdrowia w regionie, co m.in. zaowocowało utworzeniem kardiochirurgii w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.
- Po tragicznym huraganie w Puszczy Piskiej, w lipcu 2002 r., doprowadziłem do zapewnienia przez rząd specjalnej pomocy przy usuwaniu skutków kataklizmu.
- Jako profesor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przyczyniłem się do rozwoju tej uczelni oraz szeregu innych szkół wyższych w województwie, m.in. w Olsztynie i w Olecku (Wszechnica Mazurska).
- Doprowadziłem (sam i przy pomocy sponsorów) do ufundowania czterdziestu rocznych stypendiów (w wysokości 400-500 zł miesięcznie, łącznie na kwotę 160 tys. zł) dla najzdolniejszych, a wywodzących się z biednych rodzin, maturzystów z Warmii i Mazur.
- Zapewniłem pomoc dla Liceum Europejskiego w Mikołajkach.
- Pomogłem przy budowie hali sportowej w Jezioranach, w utworzeniu Sądu Rejonowego w Olecku, w unowocześnieniu przejścia granicznego Gołdap-Gusiew i w wyjaśnieniu sytuacji funkcjonowania jednostek wymiaru sprawiedliwości w Gołdapi.
- Kontynuowałem akcję (prowadzoną nieprzerwanie od 1991r., od momentu wyboru do Sejmu) wpłacania co miesiąc kilkuset złotych z diety poselskiej na specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i domy dziecka (m.in. w Szczytnie).
- Dofinansowywałem obiady w szkołach (m.in. w Węgoju k/Biskupca), wspierałem domy pomocy społecznej oraz oferowałem okazjonalną pomoc dla chorych dzieci i osób niepełnosprawnych.
- Odbyłem ok. 150 dyżurów poselskich i spotkań z wyborcami (w tym regularnie z młodzieżą); ich następstwem były liczne sprawy indywidualne rozwiązywane po poselskiej interwencji.